Den forventede maksimale sagsbehandlingstid er
9 måneder

Hvem kan have en afledt opholdsret og få mulighed for opholdstilladelse?

Du kan kun få opholdstilladelse, fordi du har et barn under 18 år i Danmark, som er dansk statsborger, hvis der består et så kvalificeret afhængighedsforhold mellem dig og barnet, at barnet er tvunget til at forlade Danmark, hvis du nægtes ophold her i landet.

Det er hensynet til barnets tarv, der afgør, om du kan få opholdstilladelse.

Hvilke betingelser skal I opfylde?

Når du er familiemedlem til en dansk statsborger, kan du som udgangspunkt ikke kan få opholdstilladelse i Danmark i medfør af EU-rettens regler om fri bevægelighed, da de ikke finder anvendelse på rent interne forhold, fx familieforhold. Dog har EU-domstolen i en dom slået fast, at man som tredjelandsstatsborger kan få en afledt opholdsret efter EU-retten (Chavez-Vilchez-sagen). 

Chavez-Vilchez-sagen fastlår, at når maner forælder til et mindreårig barn, der er statsborger i et EU-land, kan man under visse betingelser få opholdstilladelse i det EU-land, hvor barnet er bosat (afledt opholdsret). Det kan være tilfældet, hvis et afslag på opholdstilladelse vil betyde, at barnet vil blive nødt til at forlade EU. 

I den forbindelse fastslog EU-domstolen, at det i de konkrete sager skal afgøres hvilken forælder, der faktisk tager sig af barnet, og om der består et faktisk afhængighedsforhold mellem barnet og forælderen, der er søger opholdstilladelse til barnet.

Udlændingestyrelsen foretager en konkret vurdering af barnets tarv på baggrund af alle sagens omstændigheder herunder: 

  • Barnets alder,

  • fysiske og følelsesmæssige udvikling,

  • graden af følelsesmæssig tilknytning til såvel dig som barnets anden forælder, der er dansk statsborger, og

  • vurdering af den risiko som adskillelsen fra dig indebærer for barnets ligevægt.

Det er en betingelse for at opnå en afledt opholdsret, at barnet er dansk statsborger.

Du kan læse mere i Vejledning om afledt ret til ophold for tredjelandsfamiliemedlemmer til danske statsborgere, der ikke har udøvet retten til fri bevægelighed (Udlændingelovens § 9 c, stk. 1, jf. TEUF artikel 20), som Udlændinge- og Integrationsministeriet har udsendt den 14. august 2020.

Vejledningen indeholder bl.a. 3 fiktive og ikke ikke-udtømmende eksempler på situationer, hvor der på baggrund af en konkret og individuel vurdering af sagens samlede omstændigheder kan gives opholdstilladelse på baggrund af afledt opholdsret:

  • Far er dansk statsborger ligesom barnet. Barnets stedmor er tredjelandsstatsborger. Barnet har ikke haft kontakt til sin biologiske mor i flere år. Far lider af en alvorlig psykisk eller fysisk sygdom og deltager som følge heraf – og i modsætning til barnets stedmor – ikke stabilt i barnets hverdag. Barnet har en stærkere følelsesmæssig tilknytning til sin stedmor. Stedmoren kan få en opholdstilladelse (afledt ret til ophold pga barnet).

  • Mor er dansk statsborger ligesom barnet. Far er tredjelandsstatsborger. Barnet har en alvorlig psykisk eller fysisk lidelse og kræver særlig pleje. Far går hjemme og er primær omsorgsperson for barnet. Far kan få en opholdstilladelse (afledt ret til ophold pga barnet).

  • Mor er dansk statsborger ligesom barnet. Far er tredjelandsstatsborger. Mor arbejder på en boreplatform og er jævnligt væk fra hjemmet i perioder af tre ugers varighed. Far er primær omsorgsperson. Far kan få en opholdstilladelse (afledt ret til ophold pga barnet).

 

Hvilken opholdstilladelse får du?

Du får tidsbegrænset opholdstilladelse

Du får i første omgang opholdstilladelse efter udlændingelovens § 9 c, stk. 1, i en begrænset periode, typisk 1 år, men med mulighed for forlængelse, hvis du og barnet i Danmark stadig opfylder visse betingelser.

Du kan arbejde i Danmark

Hvis du får opholdstilladelse i Danmark, må du arbejde i samme periode, som opholdstilladelsen gælder.

 

Her kan du få overblik over, hvad du skal gøre, når du vil ansøge om opholdstilladelse på baggrund af et barn, der er dansk statsborger.

Du og barnet i Danmark skal udfylde hver jeres del af ansøgningen og vedlægge dokumentation. Det er derfor en god idé at indsamle dokumentationen på forhånd.

I kan få brug for:

Afsæt gerne

30-40 minutter

til at udfylde ansøgningen

2 personer

Du og barnet i Danmark, skal udfylde hver jeres del af ansøgningen

Ansøgningsløsningen indeholder en grundig vejledning til, hvordan du udfylder ansøgningen, og hvilken dokumentation du kan vedhæfte.

Barnet i Danmark, eller den person der udfylder på vegne af barnet, skal have NemID for at bruge ansøgningsløsningen. Læs mere om NemID

Hvis du vil fortsætte med at udfylde en gemt digital ansøgning, skal du vælge ”Start digital ansøgning”. Når du er logget ind, kan du hente den gemte ansøgning. 

Hvis du har ændringer til en digital ansøgning, som er sendt til Udlændingestyrelsen, skal du kontakte os. Du skal ikke indgive en ny ansøgning. Se Udlændingestyrelsens kontaktoplysninger

Start digital SG1-2 ansøgning

Vi opfordrer til, at du bruger den digitale ansøgningsløsning. Den tilpasses undervejs på baggrund af jeres svar, og ansøgningen bliver automatisk sendt til Udlændingestyrelsen, når I har udfyldt den.

Du kan også benytte det papirbaserede ansøgningsskema. Skemaet i Word-format kan du udfylde på skærmen, inden du printer. Skemaet i pdf-format skal du printe og udfylde i hånden.

Hent print selv skema SG1 i Word-format

Hent print selv skema SG1 i pdf-format

Du ansøger fra udlandet

Du kan indgive ansøgningen til en dansk repræsentation eller et outsourcing kontor i det land, hvor du bor.

Se Udenrigsministeriets liste over danske repræsentationer og outsourcing kontorer, hvor du kan indgive din ansøgning

Hvis der ikke er en dansk repræsentation eller et outsourcing kontor i det land, hvor du bor, henviser listen til andre landes repræsentationer, som Danmark har en repræsentationsaftale med, fx Norge eller Sverige, eller til nærmeste danske repræsentation eller outsourcing kontor i regionen.

Udlændingestyrelsen anbefaler, at du altid besøger repræsentationens hjemmeside for mere information, inden du indgiver ansøgningen. Den enkelte repræsentation kan stille yderligere krav om fx flere pasfotos eller kopier af ansøgningen.

Du ansøger fra Danmark

Hvis du opholder dig lovligt i Danmark, kan du normalt indgive ansøgningen i Danmark. Det er fx tilfældet, hvis du:

  • har gyldigt visum,
  • er fritaget for krav om visum, eller
  • allerede har opholdstilladelse i Danmark.

Du kan indgive den ved at sende den til Udlændingestyrelsen. Du kan sende den digitale via vores kontaktformular eller via digital post. Du kan sende det med post til Udlændingestyrelsen på adressen:

Udlændingestyrelsen
Farimagsvej 51A
4700 Næstved

Du behøver ikke vedlægge et brev, når du sender ansøgningen til os. Ud fra oplysningerne i ansøgningen, kan vi finde frem til din sag. 

Du har også mulighed for at aflevere din ansøgning i Udlændingestyrelsens postkasse i Næstved.

Læs mere om, hvornår du kan indgive ansøgning i Danmark

Når du indgiver din ansøgning, skal du normalt have taget fingeraftryk og ansigtsfoto – også kaldet biometri. Biometrien skal bruges til identifikation af dig og for, at du kan få et opholdskort, hvis du får opholdstilladelse.

Du kan få optaget biometri i Udlændingestyrelsens Borgerservice. Du skal bestille en tid, inden du møder op i Borgerservice. Læs mere om, hvor Udlændingestyrelsens Borgerservice har afdelinger, og hvordan du bestiller tid

Læs mere om opholdskort med fingeraftryk og ansigtsfoto

Ansvarlig myndighed

Kontakt os