Til forsiden

Krav om opfyldelse af en del af de nuværende betingelser for tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse

Hvis den herboende ægtefælle ikke er dansk eller nordisk statsborger, er det normalt en betingelse for ægtefællesammenføring, at den herboende ægtefælle opfylder en del af de nuværende betingelser for at få tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse. Den herboende ægtefælle skal således normalt opfylde følgende betingelser:

  • Den herboende ægtefælle må ikke være idømt ubetinget straf af mindst 1 år og 6 måneders fængsel eller anden strafferetlig retsfølge, der indebærer eller giver mulighed for frihedsberøvelse, for en lovovertrædelse, der ville have medført en straf af denne varighed
  • Den herboende ægtefælle må ikke være idømt ubetinget straf af mindst 60 dages fængsel for overtrædelse af straffelovens kapitel 12 eller 13
  • Den herboende ægtefælle må ikke have forfalden gæld til det offentlige, medmindre der er givet henstand med hensyn til tilbagebetalingen af gælden, og gælden ikke overstiger 100.000 kr. (2011-niveau)
  • Den herboende ægtefælle må ikke i de sidste 3 år forud for ansøgningen om opholdstilladelse have modtaget offentlig hjælp efter lov om aktiv socialpolitik eller integrationsloven
  • Den herboende ægtefælle skal have underskrevet en erklæring om integration og aktivt medborgerskab i det danske samfund eller på anden vis have tilkendegivet at acceptere indholdet heraf
  • Den herboende ægtefælle skal have bestået Prøve i Dansk 2 eller en danskprøve på et tilsvarende eller højere niveau
  • Den herboende ægtefælle skal – medmindre han/hun er førtidspensionist eller folkepensionist – have haft ordinær fuldtidsbeskæftigelse her i landet i mindst 2 år og 6 måneder inden for de sidste 3 år forud for ansøgningen om opholdstilladelse og skal fortsat være i arbejde på det tidspunkt, hvor opholdstilladelse vil kunne gives
  • Den herboende ægtefælle skal enten have haft ordinær fuldtidsbeskæftigelse i Danmark i mindst 4 år inden for de sidste 4 år og 6 måneder forud for ansøgningen om opholdstilladelse og skal fortsat være i arbejde på det tidspunkt, hvor opholdstilladelse vil kunne gives, eller have færdiggjort en lang videregående uddannelse, en professionsbacheloruddannelse, en erhvervsakademiuddannelse eller en erhvervsrettet ungdomsuddannelse i Danmark eller have bestået Prøve i Dansk 3 eller en danskprøve på et tilsvarende eller højere niveau. Det gælder dog ikke, hvis den herboende er folkepensionist.

Læs mere om reglerne for tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse.

Vær opmærksom på, at kravet om aktivt medborgerskab/bestået medborgerskabsprøve samt de fastsatte karenstider i udlændingelovens § 11 a ved idømt frihedsstraf ikke stilles i forbindelse med en ansøgning om ægtefællesammenføring.

Kravet om opfyldelse af en del af de nuværende betingelser for tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse som betingelse for ægtefællesammenføring finder kun anvendelse, hvis den herboende ægtefælle ikke er meddelt tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse efter de nugældende regler om tidsubegrænset opholdstilladelse (udlændingelovens § 11, som affattet ved lov nr. 572 af 31. maj 2010).

Hvis den herboende ægtefælle er gives tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse efter tidligere gældende regler om tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse, vil den herboende ægtefælle som udgangspunkt skulle opfylde kravet, uanset på hvilket tidspunkt og efter hvilket regelsæt, den herboende ægtefælle er meddelt tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse. Dette gælder også, hvis den herboende ægtefælle blev givet tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse efter tidligere gældende regler, og hvor en eller flere af betingelserne for tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse blev fraveget.

En herboende ægtefælle, som efter tidligere gældende regler har fået tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse på mere lempelige vilkår end andre udlændinge, vil normalt også skulle opfylde kravet om opfyldelse af en del af de nuværende betingelser for tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse som betingelse for ægtefællesammenføring. Dog vil udlændinge, der har opnået tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse på grund af et stærkt tilknytningsforhold til Danmark, kunne undtages fra dele af kravet.

Det drejer sig om udlændinge, der enten tilhører det danske mindretal i Sydslesvig, udlændinge, der tidligere har haft dansk indfødsret, udlændinge, der har danske forældre, samt udlændinge, der har tilknytning til det danske mindretal i Argentina, og som har danske forældre eller bedsteforældre. Denne gruppe skal normalt opfylde følgende af de gældende betingelser for at opnå tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse:

  • Den herboende ægtefælle må ikke være idømt ubetinget straf af mindst 1 år og 6 måneders fængsel eller anden strafferetlig retsfølge, der indebærer eller giver mulighed for frihedsberøvelse, for en lovovertrædelse, der ville have medført en straf af denne varighed
  • Den herboende ægtefælle må ikke være idømt ubetinget straf af mindst 60 dages fængsel for overtrædelse af straffelovens kapitel 12 eller 13.
    3. Den herboende ægtefælle må ikke have forfalden gæld til det offentlige, medmindre der er givet henstand med hensyn til tilbagebetalingen af gælden, og gælden ikke overstiger 100.000 kr. (2011-niveau)
  • Den herboende ægtefælle skal have bestået Prøve i Dansk 2 eller en danskprøve på et tilsvarende eller højere niveau

Hvis Udlændingestyrelsen vurderer, at man ikke opfylder betingelserne for ægtefællesammenføring, beholder man stadig sin 'gamle' opholdstilladelse. Man har derfor stadig ret til at blive boende i Danmark, men det kan være, at ens ægtefælle får afslag på sin ansøgning om ægtefællesammenføring.

Søge ny tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse

Man kan også vælge selv at ansøge om en ny tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse, inden ens ægtefælle indgiver sin ansøgning om ægtefællesammenføring.

Man skal da være opmærksom på, at man skal betale gebyr for at indgive sin ansøgning om tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse.

Hvis ens ægtefælle senere indgiver sin ansøgning om ægtefællesammenføring, skal der desuden betales almindeligt gebyr i den forbindelse. Læs mere om gebyr.

Hvis man selv vælger at søge en ny tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse, skal man normalt også leve op til kravet om at have udvist aktivt medborgerskab eller have bestået medborgerskabsprøven. Man skal derfor her normalt opfylde alle  betingelserne for tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse.

Hvis man får afslag på sin ansøgning om tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse efter de nye regler, beholder man stadig sin 'gamle' opholdstilladelse. Man har derfor stadig ret til at blive boende i Danmark, men det kan være, ens ægtefælle får afslag på sin ansøgning om ægtefællesammenføring.

Dispensation

Kravet om opfyldelse af en del af de nuværende betingelser for tidsubegrænset opholdstilladelse stilles ikke, hvis ganske særlige grunde taler imod, at kravet stilles.

Det kan fx være, hvis den herboende ægtefælle:

  • er flygtning eller har beskyttelsesstatus og fortsat risikerer forfølgelse i sit hjemland. Læs mere om flygtninge
  • har hjemmeboende mindreårige børn med selvstændig tilknytning til Danmark eller har samvær med mindreårige særbørn. Læs mere om mindreårige børn
  • er alvorligt syg. Læs mere om alvorlig sygdom/handicap

Kravet om opfyldelse af de overførte betingelser for tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse vil endvidere kunne fraviges enkeltvis på grund af den herboende ægtefælles særlige forhold eller situation.

Der vil fx kunne ske fravigelse af kravet om, at den herboende ægtefælle ikke har begået alvorlig kriminalitet, i tilfælde hvor den idømte straf ligger langt tilbage i tid, og hvor den herboende ægtefælle ikke efterfølgende har begået ny kriminalitet.

For så vidt angår betingelsen om, at den herboende ægtefælle ikke i de sidste 3 år forud for ansøgningen om opholdstilladelse har modtaget offentlig hjælp efter lov om aktiv socialpolitik eller integrationsloven, vil det skulle indgå i en proportionalitetsafvejning, om den karenstid på 3 år, der opstår på baggrund af den modtagne offentlige ydelse, kan anses for proportional i forhold til baggrunden for modtagelsen af ydelsen.

Det vil i den forbindelse skulle indgå, om det må have stået udlændingen klart, at modtagelsen af ydelsen kunne få betydning for en ægtefællesammenføringssag. Det vil samtidig også skulle indgå, at det følger af de gældende regler for tidsubegrænset (permanent)opholdstilladelse, at en udlænding, som har modtaget offentlige ydelser inden for de sidste 3 år forud for afgørelsestidspunktet, ikke kan meddeles tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse, før der er forløbet 3 år.

Der vil endvidere kunne være grundlag for at fravige betingelsen om aktuel fuldtidsbeskæftigelse, hvis den herboende ægtefælle på grund af længerevarende uddannelsesmæssig tilknytning ikke er i stand til at opfylde beskæftigelseskravet.

Det kunne fx være i tilfælde, hvor den herboende ægtefælle har opnået tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse som 18-årig efter at være født og opvokset i Danmark og efterfølgende har været i gang med at uddanne sig og fortsat aktuelt er i uddannelse. I sådanne tilfælde vil det som udgangspunkt kunne være uproportionalt at give afslag på ægtefællesammenføring under henvisning til, at den herboende ikke har været i beskæftigelse i mindst 2 år og 6 måneder inden for de sidste 3 år. Den herboende ægtefælle har således vedvarende dygtiggjort sig i forhold til arbejdsmarkedet, hvorfor det som udgangspunkt må anses for uproportionalt i forbindelse med en ansøgning om ægtefællesammenføring, at den herboende skal afbryde sine studier og dernæst arbejde i mindst 2 år og 6 måneder, før ægtefællesammenføring kan ske, forudsat den herboende i øvrigt fortsat er studieaktiv.

Det vil ikke som konsekvens heraf samtidig være udgangspunktet, at de øvrige betingelser også bør fraviges, fx bestået Prøve i Dansk 2 eller ikke at have offentlig gæld.

Hvis den herboende ægtefælle på ansøgningstidspunktet er uden beskæftigelse, men i øvrigt har været i beskæftigelse umiddelbart før ansøgningens indgivelse, vil det som udgangspunkt ikke være uproportionalt, at der stilles krav om aktuel og vedvarende arbejdsmarkedstilknytning for at kunne opnå ægtefællesammenføring. Dette skal bl.a. ses i sammenhæng med, at den herboende ægtefælle også vil skulle opfylde et løbende krav om forsørgelse.

Såfremt den herboende ægtefælle har været på barsel før ansøgningstidspunktet, følger det af FN's konvention om afskaffelse af alle former for diskrimination mod kvinder, at der ved opgørelse over herboendes arbejdsmarkedstilknytning skal tages højde herfor. Hvis den herboende ægtefælle således inden for rammerne af sit ansættelsesforhold har afholdt barsel, vil den afholdte barselsperiode skulle indgå i beskæftigelsesperioden. Den herboende ægtefælle anses således også for tilknyttet arbejdsmarkedet i denne periode.

Såfremt den herboende er tilkendt førtidspension, vil den herboende ægtefælle i forbindelse med ægtefællesammenføringssagen ikke skulle opfylde kravet om aktuel fuldtidsbeskæftigelse, mens de øvrige overførte betingelser for tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse som udgangspunkt skal opfyldes.

Som udgangspunkt vil en førtidspensionist således også skulle opfylde en af de øvrige betingelser om enten at have færdiggjort en lang videregående uddannelse m.v. eller have bestået Prøve i Dansk 3. Dette vil dog ikke være tilfældet, hvis det må anses for uproportionalt i forhold til grundlaget for førtidspensionen at kræve, at den herboende skal dokumentere uddannelse eller yderligere danskkundskaber.

Hvis den herboende ægtefælle på grund af et handicap ikke kan opfylde en eller flere af de overførte betingelser for tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse, vil disse ligeledes skulle fraviges i det omfang, den manglende opfyldelse skyldes den herboende ægtefælles handicap, jf. FN's Handicapkonvention. Det kan navnlig være relevant i forhold til opfyldelse af beskæftigelseskrav eller til opfyldelse af sprogprøvekrav.



Senest opdateret: 18-01-2012
Om nyidanmark.dk
Udgiver: Udlændingestyrelsen
Udlændingestyrelsen > Mail og direkte telefonnumre  Styrelsen for Fastholdelse og Rekruttering > Mail og direkte telefonnumre