Til forsiden

Udbud vedrørende evaluering af strategien 'Mangfoldigt Foreningsdanmark'

Ministeriet ønsker at få evalueret tre initiativer under strategien "Mangfoldigt Foreningsdanmark", som Integrationsministeriet lancerede i 2009. Initiativerne skal i årene 2009-2011 bidrage til, at frivillige foreninger får de nødvendige ressourcer til fortsat at medvirke til at løfte integrationsopgaven. Strategien består af seks initiativer, hvoraf nærværende evaluering beskæftiger sig med følgende tre initiativer:

  • Initiativ 1: Forsøg med rekruttering og fastholdelse af en mangfoldigt sammensat frivilligskare i idræts- og foreningslivet.
  • Initiativ 3: Forsøg med frivilligt arbejde i arbejdstiden.
  • Initiativ 6: Forsøg med styrkelse af samarbejdet om den lokale integrationsindsats.

Formål

Formålet med evalueringen er at evaluere initiativernes fremdrift, mens de pågår, udarbejde nyhedsartikler og metodekatalog samt afsluttende vurdere initiativets effekt i forhold til de opstillede målsætninger samt komme med konkrete anbefalinger til fremtidige indsatsområder.

Opgaven

Den samlede evalueringsopgave omfatter følgende opgaver:

  • Evaluering af strategiens initiativ 1
  • Evaluering at strategiens initiativ 3.
  • Evaluering og processtøtte i forbindelse med strategiens initiativ 6.
  • Samlet evaluering af strategien.

Der skal i forbindelse med hvert delprojekt udarbejdes en midtvejsevaluering med tilførende nyhedsartikel, en slutevaluering med tilhørende nyhedsartikel og metodekatalog.

Udbuddet er forbeholdt leverandører, der er omfattet af rammekontrakt 17.10 Management Konsulentydelser fra Statens og Kommunernes Indkøbs Service A/S (SKI-aftalen).

Spørgsmål vedrørende tilbuddet bedes fremsendt skriftligt til kontaktpersonen Ditte Rejnholdt Rudolfsen på dru@inm.dk Spørgsmål og ordregivers svar vil i anonymiseret form blive lagt på nyidanmark.dk.

Frist for indsendelse af tilbud: 1. februar 2010 kl. 12.00.

Spørgsmål og svar 

Spørgsmål

Hvor mange virksomheder forventes at få bevilget midler fra initiativ 3? Og/eller hvad er der afsat af midler til initiativet?

Svar

Der er afsat 2 mio. kr. til initiativ 3 og det forventes, at mellem 5-10 virksomheder inkluderes i initiativet.



Senest opdateret: 21-01-2010
Om nyidanmark.dk
Udgiver: Ministeriet for Flygtninge, Indvandrere og Integration
Udlændingestyrelsen > Mail og direkte telefonnumre  Styrelsen for Fastholdelse og Rekruttering > Mail og direkte telefonnumre