Til forsiden

"Man skal have tid til at sætte sig ned"

Virksomheden KAR-MIL A/S har de senere år haft ca. 25 nydanskere gennem et længere jobtræningsforløb. KAR-MIL bruger mentorer for at få integrationen til at lykkes.

foto fra virksomheden KAR-MILKAR-MIL i Køge sælger bl.a. prægefolie til datomærkning, termofolie, labels til stregkoder og emballage. KAR-MIL kan karakteriseres som en traditionel, mindre dansk virksomhed - og så alligevel ikke.

For ca. tre år siden blev daglig leder for KAR-MIL Vibeke Kraul kontaktet af det kommunale jobcenter i Køge med en forespørgsel om, hvorvidt KAR-MIL ville tage ledige nydanskere i jobtræningsforløb. Vibeke Kraul var ikke sen til at sige 'ja', og det var startskuddet til at det såkaldte VIV-projekt blev etableret.

"VIV står for Virksomhed-I-Virksomhed," forklarer Vibeke Kraul og fortsætter:

"VIV-projektet handler om at få ledige - her iblandt nydanskere - ind på arbejdsmarkedet via virksomhedspraktik. Forløbet skal lære dem, hvad det vil sige at være på en arbejdsplads, at møde til tiden om morgenen, at deltage i det sociale liv og i samarbejde med andre løse en række opgaver. Forløbet drejer sig desuden om, at den enkelte bliver mere bevidst om sine kompetencer og sine ønsker til et job. I sidste ende skal jobtræningen kvalificere nydanskerne til et fast job udenfor KAR-MIL."

Mentorer skal kunne stille krav

Træningsforløbene er af tre til seks måneders varighed, og KAR-MILs mentorer spiller en nøglerolle. Det er mentorerne, som ringer til deres mentee, hvis de ikke er mødt på arbejde. De har til opgave at tilrettelægge dagligdagen og følge deres mentee i begyndelsen af forløbet for at vise, hvordan opgaverne løses.

Netop disse opgaver kræver bestemte personlige egenskaber, og kravene til en mentors personlige kompetencer er store.

"En mentor skal kunne sætte sig ind i andre menneskers situation, udvise empati og samtidig være en stærk person, der ikke er nervøs for at stille krav til andre. En mentor skal være god til at kommunikere, evne at give ros, have gennemslagskraft og kunne sætte sig i respekt," remser Vibeke Kraul op og tilføjer:

"Samtidig er det vigtigt at evne at lytte - også til problemer og spørgsmål, der ikke har noget med arbejdet at gøre. Man skal have tid til at sætte sig ned og tage en snak med den enkelte mentee, når han eller hun har behov for det."

Hjælp til at komme videre

Når jobtræningsforløbet er ved at udløbe, lægger mentee i samarbejde med Vibeke Kraul og jobkonsulenten fra kommunen en plan for sin fremtid.

"Tankegangen er, at de ikke må gro fast i arrangerede jobtræningsforløb. Målet er et fast arbejde. Derfor hjælper vi med at afdække ønsker og få drøftet, hvor realistiske ønskerne er i forhold til de job- og uddannelsesmuligheder, der eksisterer. Afklaringen finder sted løbende, men der er et naturligt fokus på den i slutningen af forløbet."

Vibeke Kraul kan kontaktes på telefon 56 16 11 31.



Senest opdateret: 12-02-2008
Om nyidanmark.dk
Udgiver: Ministeriet for Flygtninge, Indvandrere og Integration
Udlændingestyrelsen > Mail og direkte telefonnumre  Styrelsen for Fastholdelse og Rekruttering > Mail og direkte telefonnumre